Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wspomnienie o Tych co odeszli

Dyrektor Roman Świerżewski

Roman Świerżewski powołany został na dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu 01.04.1985 r.,

od tej daty ośrodek kultury w Bogutach-Piankach zmienił charakter swojej działalności i stal się ośrodkiem znanym w całym kraju promującym kulturę Mazowsza. Już w 1986 roku organizuje pierwsze spotkania kolędnicze „Święte wieczory”, które kontynuowane są do dnia dzisiejszego w uroczystość Trzech Króli. Do tej pory miały miejsce 36 spotkań kolędników z wielu miejscowości i powiatów.
Organizator 110 wystaw o różnorodnej tematyce.
Kolejnym etapem działalności P. Romana Świerżewskiego była organizacja Dni Kultury innych Narodów. Do Bogut przyjechały delegacje Chin, Egiptu, Jordanii, Francji, Belgii, Litwy, Ukrainy i Tatarii.
Roman Świerżewski wydawał gazetę gminną „Wiadomości miesiąca” i przez okres siedmiu lat pełnił funkcję redaktora naczelnego tej gazety. Był również autorem większości artykułów w niej publikowanych.
Pan Świerżewski był założycielem klubu sportowego „Żuraw” i organizatorem imprez sportowych.
W 1992 r. w 160 rocznicę urodzin Wiktora Godlewskiego – przyrodnika urodzonego w Bogutach zorganizował pierwszą sesję naukową poświęconą przyrodnikowi, badaczowi Bajkału. Był inicjatorem wydania medalu Jego imienia „za działania na rzecz przyrody. Dotychczas wręczono 102 medale w 31 edycjach wydarzenia.
Był pomysłodawcą Majowych Dni Kultury i Sportu w miesiącu maju oraz imprezy folklorystycznej „Wykopki pod wiatrakiem” – powiatowego święta ziemniaka.
Roman Świerżewski to założyciel i kierownik zespołu ludowego „Żurawiacy” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach – Piankach od roku 2000.
Był członkiem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Odział w Łomży. Wspólnie z oddziałem w Łomży organizował sesje, imprezy, festiwale i wyjazdy promujące kulturę Mazowsza poza granicami kraju.
Założyciel i współtwórca Izby Historii Wsi oraz Izby Pamięci prof. Kazimierza Drewnowskiego – Rektora Politechniki Warszawskiej. Inicjator spotkań integracyjnych z profesorami, pracownikami i studentami Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Był autorem i wykonawcą głazu pamiątkowego poświęconego profesorowi Drewnowskiemu.
Za swoją działalność społeczno–zawodową wielokrotnie odznaczany i wyróżniany m. in. przyznaną przez Ministra Kultury Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Medalem Zygmunta Glogera i Jędrzeja Cierniaka I i II stopnia za upowszechnianie i krzewienie kultury ludowej.
Pan Roman Świerżewski – animator kultury, społecznik, autor bibliografii miejscowych twórców, znanych osób, wielu scenariuszy i artykułów o regionie, realizator około 100 nagrań filmowych, wielu spotkań, przeglądów, wyjazdów, występów. Autor licznych artykułów i publikacji w czasopismach (Kontakty, Wiadomości Łomżyńskie, Tygodnik Ostrołęcki, Gazeta Współczesna, Głos Katolicki). Opiekun lokalnej historii i tradycji. Angażujący się w życie kulturalne i społeczne gminy i regionu.
Pan Dyrektor Roman Świerżewski to człowiek niepospolity, który całym swoim życiem zawodowym udowadniał, że kocha to co robi. Człowiek o wysokiej kulturze osobistej, wielkim zaangażowaniu i profesjonaliźmie. Mówił, że jego działalność to nie praca - to misja.

      List  Krzysztofa Mielnikiewicza
      Ku pamięci Romana Świerżewskiego

„Padają nie tylko drzewa kruche, ale walą się na zawsze także potężne, wiekowe dęby. Człowieku, gościu na tym świecie! Nie zatrzymasz czasu w jego biegu. Daremna praca, daremny trud”. (J.W. Kobylański)
     W nocy z 22 na 23 listopada 2023 roku, w kilkanaście godzin po uroczystym wręczaniu medali im. Wiktora Godlewskiego” za 2022 rok, zmarł nagle jego twórca, nieodżałowanej pamięci Roman Świerżewski. Medal im. Wiktora Godlewskiego „Za działania na rzecz przyrody” rozsławił gminę nie tylko w kraju, a ponad stu laureatów stało się ambasadorami boguckich osiągnięć w dziedzinie nie tylko kultury. Śmierć Romka poruszyła mnie dogłębnie, nastąpiła bowiem zaledwie kilkanaście godzin po moim pobycie w jego rodzinnym domu w Drewnowie Ziemakach. Wymieniliśmy się upominkami – niespodziankami. Wręczyłem dedykowany Romkowi arkusz znaczków spersonalizowanych wydany przez Pocztę Polską, poświęcony inicjatywie utworzenia przez Zmarłego nagrody im. Wiktora Godlewskiego. Roman obdarował mnie ciekawą książką Marii i Przemysława Pilichów „Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat” z mądrą, zapewne ostatnią napisaną za życia przez Romka dedykacją. Tytuł książki, jakże pasuje do aktywności prywatnej i zawodowej Romana, który odkrywał zapomniane rodzime tradycje, folklor i wskrzeszał je ze stworzonym zespołem ludowym „Żurawiacy”, z dorosłymi i młodzieżą kilkunastu wsi i szkół, nie tylko gminnych, występujących w teatralnych spotkaniach kolędniczych. Roman Świerżewski, posiadacz licznych odznaczeń i wyróżnień państwowych, resortowych i samorządowych, uważał, że obowiązkiem członka lokalnej społeczności jest, w miarę sił i możliwości, bezinteresowne działanie na rzecz rozwoju regionalnego, w szczególności kultury. Głęboki i szlachetny sposób pojmowania pasji szybko ukierunkował Zmarłego ku szerokiej działalności zawodowej i społecznej, a idee, które reprezentował, usytuowały go niebawem na czele ponadregionalnych działaczy kultury. Był niezwykłą postacią, która nie tylko inspirowała, ale również zmieniała lokalną rzeczywistość.
Działacze społeczni i szlachetni ludzie, jak Roman Świerżewski, nie umierają nigdy! Pozostają wśród nas,dzięki spuściźnie pozostawionej po sobie oraz wspomnieniom.
Dziś klęczymy przy Twej mogile, wierząc, że się spotkamy jeszcze, bowiem „Nie jesteś już tam, gdzie byłeś. Ale jesteś wszędzie tam, gdzie i my będziemy”.

                                                                                                                                                                                                                  Krzysztof Mielnikiewicz