Posiedzenie Kapituły Medalu im. Wiktora Godlewskiego "za działania na rzecz przyrody"

Medal im. Wiktora Godlewskiego jest przyznawany za zasługi dla ochrony przyrody oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej.

Ma ona służyć upowszechnianiu pamięci o Wiktorze Godlewskim oraz promować działania na rzecz poznania i ochrony przyrody, szczególnie na terenie Mazowsza i Podlasia. Medal ustanowiono w 1992 roku z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach, rodzinnej miejscowości Wiktora Godlewskiego. Był to wyraz czci i przywiązania miejscowego społeczeństwa do postaci tego wybitnego przyrodnika, który stąd pochodził i w tej okolicy jest pochowany. Członkowie Kapituły przyznającej medale to przedstawiciele świata nauki, instytucji i organizacji, społecznicy, dla których ekologia i działania na rzecz ochrony środowiska są ważnym elementem życia. Medale przyznawane są corocznie od roku 1992.
     16 października odbyło się Posiedzenie Kapituły Medalu im. Wiktora Godlewskiego „za działania na rzecz przyrody”, która przyznała medale za rok 2023. Wśród laureatów są osoby indywidualne oraz organizacje. Medale za rok 2023 otrzymali:

Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków – za działalność organizacyjną i edukacyjną na rzecz ochrony ptaków ze szczególnym uwzględnieniem awifauny warszawskiej

Stanisław Łubieński – za działalność na rzecz ochrony środowiska oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej

Mariusz Grzeniewski – za działalność edukacyjną, organizacyjną i techniczną w szczególności dotyczącą ochrony ptaków na terenach miejskich

Henryk Mąka – za działalność edukacyjną, ochronę i restytucję ptaków drapieżnych oraz krzewienie ochrony przyrody w kulturze