80. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2024 roku przypada 80. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń w polskiej historii.

Jak co roku, o godzinie 17:00 w całym kraju dźwiękiem syren uczcimy pamięć o bohaterach powstańczego zrywu. Próba wyzwolenia Warszawy spod niemieckiej okupacji zakończyła się klęską. Zginęło ponad 150 tysięcy ludzi i niemal doszczętnie zniszczono stolicę naszego kraju.
W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające to ważne i bolesne wydarzenie. W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach w dniach 29.07.2024 r. – 31.08.2024 r. można obejrzeć wystawę przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt.” Powstanie Warszawskie 1944 Bitwa o Polskę”.Wystawa elementarna została przygotowana przez Centralę Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie naszej stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku.
Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka.
Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.
autor: Artur Kolęda
konsultacja: dr Paweł Błażewicz, dr Paweł Rokicki
recenzja: dr hab. Filip Musiał, dr hab. Waldemar Grabowski
korekta: dr Piotr Chojnacki, Katarzyna Ziębik
koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
opracowanie graficzne: Paulina Żak
cyfrowa koloryzacja zdjęć czarno-białych: Mikołaj Kaczmarek

Zapraszamy do jej obejrzenia.