Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

II Międzygminny Rajd Rowerowy

Cykliści zainteresowani lokalną historią po raz drugi spotkali się na miedzy gminnym rajdzie.

Podobnie jak rok temu trasę rajdu poprowadzono przez miejsca dużych i małych wydarzeń historycznych.W niedzielę, 23 czerwca Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją”, Stowarzyszenie Towarzystwo Nasze Boguty, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach oraz parafia Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie zaprosili cyklistów w każdym wieku na II Międzygminny Rajd
Rowerowy pod hasłem „A to ci historia!”Rajd odbył się pod patronatem wójtów gmin Boguty-Pianki i Szulborze Wielkie oraz Ośrodka Edukacji Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.
Uczestnicy rajdu wystartowali spod Urzędu Gminy Boguty-Pianki kilka minut po godzinie 13. Na pierwszym przystanku przedstawiono historie majątków Białe-Szczepanowice i Dmochy-Sadły oraz sylwetki ich właścicieli – m.in. Zofii Bertholdy i rodziny Krasnodębskich.
We wsi Brulino-Koski przy przydrożnym krzyżu upamiętniającym żołnierzy poległych w I wojnie światowej Michał Rutkowski przypomniał dramatyczne wydarzenia sprzed 112 lat – pięciokrotne przejście frontu i tzw. bieżeństwo – masową ewakuację ludności cywilnej w głąb Rosji. Temat losów polskiego ziemiaństwa i zniszczeń wojennych powrócił w opowieści o Józefie Hipolicie Godlewskim – właścicielu majątku Brulino-Koski, działaczu społecznym, pośle na Sejm RP III kadencji. Tłem tej opowieści był pieczołowicie odrestaurowany neobarokowy dwór Józefa Godlewskiego i otaczający go wspaniały park.
O kolejnych tragicznych wydarzeniach była mowa w lesie koło wsi Mianówek, gdzie w roku 1941 rów czołgowy, będący fragmentem radzieckiego pasa umocnień obronnych stał się grobem około 5 tysięcy Żydów z okolicznych miejscowości. Ich śmierć upamiętnia symboliczna mogiła z napisami w języku polskim i hebrajskim.
Ostatnim przystankiem na terenie gminy Szulborze Wielkie była łąka nad rzeczka Brok we wsi Gostkowo. Przy figurze św. Jana Nepomucena uczestnicy rajdu wysłuchali historii największego w powiecie majątku należącego do Budziszewskich, a następnie do Małomiejskich.