"Kultura to nie żaden cud, lecz zwykla świeczka,
to tych spod serca parę nut, ludzkość serdeczna".
                         Konstanty Idlefons Gałczyński

Menu Główne
Dane kontaktowe

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
w Bogutach-Piankach
ul. Olszewskiego 2
07-325 Boguty-Pianki
Numer NIP: 759-15-83-987
Adres e-mail: gokisboguty@wp.pl
Tel. 862775074
Godziny otwarcia:
Poniedziałek-Piątek: 7:30 - 15:30.

Licznik odwiedzin strony
Harmonogram Tygodnia

Wtorek - 18:00 - spotkania Klubu Seniora

Środa - 18:00 - muzyczne środy - Zespół Żurawiacy

Czwartek - 18:00 - twórcy i poeci

Siłownia - codziennie do 22:00

Z kart historii ośrodka...

Rok 1986 to rok powrotu do tradycji i kultywowania świątecznych obrzędów. By ocalić od zapomnienia te piękne tradycje ośrodek kultury organizuje w chacie pod wiatrakiem w Drewnowie-Ziemakach "Święty Wieczór", był to początek późniejszego kolędowania zespołów pod strzechami chat w Białych, w kościele i ośrodku kultury. Wystawa starej fotografii "Ludzkie twarze" podbiła serca nie tylko naszego województwa łomżyńskiego ale mogli obejrzeć ją także mieszkańcy Olsztyna, Suwałk i Skierniewic. Kolejna wystawa, na której mieszkańcy naszej gminy mogli zapoznać się jak się żyło przed 100 laty, to "Życie wiejskie XIX wieku". Dziesiątki wystaw z różnorodną tematyką mogło społeczeństwo obejrzeć w Sali ośrodka, w galerii na górze "Dziecko na górze" i sali klubowej.

Dzięki kadrze udało się nam stworzyć ciekawą ofertę kulturalną. Dużą pomocą służyła Społeczna Rada Programowa. Pomocną dłoń podał nam Miejski Dom Kultury w Zambrowie. To dzięki pomocy i współpracy odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży, instruktorzy prowadzili zajęcia grupy teatralnej, plastyki, tańca, na zajęcia z młodzieżowym zespołem pieśni i tańca pan choreograf dojeżdżał z Białegostoku. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach zdobył I nagrodę w konkursie "Młodzi-Regionowi", którego inicjatorem była pani Ewa Starczewska - redaktor miesięcznika społeczno - kulturalnego "Inspiracja" i Prezes Stowarzyszenia Animatorów Kultury. To dzięki pani Ewie Starewicz nasz ośrodek znany był w Warszawie i kraju.

Pierwszym zagranicznym zespołem 36 - osobowym, który zagościł w naszym ośrodku był folklorystyczny zespół z Bata, z Węgier. Koncert tego zespołu przekształcił się w wieczór przyjaźni "Polak, Węgier - dwa bratanki". W okresie trzydziestolecia wystąpiło wiele zespołów zagranicznych. Z czasem przyszło zapotrzebowanie na cos bardziej współczesnego i wtedy zaprezentowana została wystawa sztuki chińskiej, która była pierwszą wystawą z zagranicy, a za nią poszły kolejne z Bułgarii, Francji, Belgii, Egiptu i Jordanii, które organizowane były w ramach Dni Kultury Innych Narodów. Była to nowa forma pracy ośrodka by w formie wystawy, spotkań, występów zespołów, filmów przybliżyć społeczeństwu kultury innych narodów. Poza organizacją tych dni gościły u nas delegacje Litwy aż 6- krotnie Ukrainy, Tatarii, Bułgarii. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu wizytowany był przez Sejmową Komisję Kultury na czele z panem Kazimierzem Cłapką - ministrem kultury i sztuki.

Nie ma w okolicy twórcy ludowego, który by nie zaprezentował swoich prac u nas, a byli tacy jak pan Stanisław Borzuchowski, który swoje akwarele wystawiał wiele razy, tak samo kilkakrotnie wystawiali swoje prace: pan Jan Markowski, Janusz Kulesza, Adam Sieradzki, Krzysztof Groszfeld , Andrzej Zalewski i Leszek Kulesza. Swoje prace fotograficzne wystawiali: Amerykanie, Belg, Francuz, i Czech oraz kilku znanych fotografików z Polski, jak pan dr Tomasz Maksimowicz, Paweł Kłosiński, Jerzy Chaberek oraz Towarzystwo Kulturalne Przyrodników z Warszawy. W naszym ośrodku gościli aktorzy: Karol Strasburger, Maciej Damięcki, Władysław Kęstowicz, Barbara Wrzesińska, Mirosław Skupin oraz aktorzy Teatru Adekwatnego i Powszechnego. Gościli również znani piosenkarze: Aleksander Omiljanowicz, Anna Przemyska, Tadeusz Mocarski, Ks. Jerzy Sikora.

Folklor na stale zagościł w rocznych programach realizowanych przez Dom Kultury, przez kilka lat organizowaliśmy z zespołem "Jarzębina" "tłokę na kapustę", a była to okazja do spotkania i zabawy zespołów ludowych z Mazowsza, Kurpi i Podlasia. Gościli również Górale z Krościenka i Kaszubi z Chmielna. Zespół "Jarzębina" z Białych-Szczepanowic realizował scenariusze "Świętych Wieczorów", dożynek oraz tłoki do kopania kartofli. Wyjeżdżaliśmy na koncerty, dożynki i ze śmigusem. TVP sześciokrotnie realizowała program w Naszym ośrodku kultury. Zespół kolędniczy "Herody" z Białych Misztali działający pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu kolędował od Kolna do Hajnówki, a z Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie przyjechał z I nagrodą ogólnopolską dla zespołu i pana Antoniego Konarzewskiego indywidualnie.

Sięganie do historii i korzeni tej ziemi to inicjatywa powołania w 1992 roku Kapituły Medalu im. Wiktora Godlewskiego "za działania na rzecz przyrody", przyrodnika urodzonego w Bogutach, podróżnika, badacza Bajkału i zesłańca Sybiru. Skład Kapituły to ludzie świata nauki ale i lokalnego społeczeństwa. Kapituła Medalu współpracuje z Instytucjami PAN, RCEE dzięki tej współpracy naszą gminę corocznie odwiedzają liczni goście i ludzie świata nauki, mieliśmy okazję gościć min. grupę ekologów z Holandii. Lata 90-te to nowy pomysł organizowania Majowych Dni Kultury oraz "wykopków pod wiatrakiem". Ta impreza folklorystyczna przyciągała widzów okolicznych miejscowości, gościło na niej wiele wspaniałych zespołów występujących w plenerze. Dzięki Fundacji dla Polski udało nam się stworzyć siłownię - nową formę aktywności i spędzania wolnego czasu. Jednocześnie przy siłowni powstała młodzieżowa drużyna piłki nożnej "Żuraw". Nie bez powodu Gminny Ośrodek Kultury przekształcił się w Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Bardzo szybko znaleźliśmy partnerów do współpracy, był nim Parafialny Klub Sportowy z Grabowa ze wspaniałym animatorem kultury, sportu, założycielem Stowarzyszenia Sportowo Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z ks. Andrzejem Stypułkowskim.

Dwukrotnie otrzymaliśmy pomoc od Fundacji im. Stefana Batorego dzięki tej fundacji mogliśmy zrealizować programy: Ochrona zdrowia - oświata seksualna integracyjne warsztaty dla młodzieży licealnej. Fundacja Kultury Fizycznej Dzieci i Młodzieży sfinansowała zakup drugiego stołu do tenisa stołowego. W marcu 2000 roku Roman Świerżewski dyrektor ośrodka założył zespól ludowy, który swój występ inauguracyjny zaprezentował 2 marca - wystąpił z pieśniami wielkopostnymi w dniu otwarcia wystawy "Męka Pańska w sztuce ". Zespół ludowy "Żurawiacy" odbył kilka wyjazdów po kraju, na Litwę i Ukrainę, koncertuje w powiecie i okolicznych miejscowościach na różnego rodzaju uroczystościach. W grudniu 2007 roku dzięki pozyskaniu strojów i scenariusza występów od zespołu kolędniczego Herody z Białych-Misztali powstał nowy zespół kolędników - Król Herod z Bogut-Pianek. Mieszkańcy gminy mieli okazję zapoznać się również z folklorem i kulturą Grecji. Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Mazowieckiego udało się zaprosić zespół grecki Mythos na zorganizowany Dzień Grecko-Polski, podczas którego była nauka tańca greckiego, jak również piosenek. Odbyła się degustacja potraw kuchni greckiej i polskiej.

Ostatnio występował gościnnie folklorystyczny zespół szkoły muzycznej z Szerokiej Łąki w Bułgarii. Dużą popularnością cieszyły się ostatnie wystawy "Krzyże żeliwne, drewniane, cmentarne", "Ornaty w historii kościoła parafialnego" oraz wystawa sztuki ludowej - twórczyni pani Jadwigi Solińskiej z Wąsosza. Były wieczory poetyckie i czwartkowe spotkania z muzyką. Z okazji Dnia Dziecka gościł Tomek Mateusiak sportowiec i otwarta została wystawa jego autorstwa "Dzieci Słońca" - plon wyjazdu na Filipiny.

Ostatnie lata to również zaawansowane prace remontowe, wykonanie i malowania elewacji zewnętrznej i dachu, remont wewnątrz budynku i wymiana ogrodzenia terenu wokół ośrodka kultury.

Polecane strony


Informacje
Ciekawostki

Wspomnienie o Tych co odeszli...
Copyright by www.gokisboguty.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonanie i prowadzenie strony: Patryk Świerżewski