"Kultura to nie żaden cud, lecz zwykla świeczka,
to tych spod serca parę nut, ludzkość serdeczna".
                         Konstanty Idlefons Gałczyński

Menu Główne
Dane kontaktowe

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
w Bogutach-Piankach
ul. Olszewskiego 2
07-325 Boguty-Pianki
Numer NIP: 759-15-83-987
Adres e-mail: gokisboguty@wp.pl
Tel. 862775074
Godziny otwarcia:
Poniedziałek-Piątek: 7:30 - 15:30.

Licznik odwiedzin strony
Harmonogram Tygodnia

Wtorek - 18:00 - spotkania Klubu Seniora

Środa - 18:00 - muzyczne środy - Zespół Żurawiacy

Czwartek - 18:00 - twórcy i poeci

Siłownia - codziennie do 22:00

Wspomnienie - dr Paweł Olszewski

Odszedł Doktor…

Zmarł doktor Paweł Olszewski. Kiedy w poniedziałek 3 grudnia zadzwonił telefon z wiadomością, że doktora Olszewskiego już nie ma, czas jakby się zatrzymał. Wszystkie sprawy ważne do tej pory, nagle stały się małe i błahe. Jakże trudno zrozumieć śmierć bliskiego człowieka. Chociaż wydaje się to niesprawiedliwe, to przecież dla innych życie toczy się dalej. Zostanie natomiast pamięć o człowieku prawym, uczciwym, bezinteresownym i zaangażowanym społecznie.

Urodzony w 1901 roku w Kocach-Basiach po ukończeniu studiów medycznych w Wilnie w 1929 roku powrócił w rodzinne strony Ciechanowca. Dr Paweł Olszewski był dobrym lekarzem, a przy tym wrażliwym na nędzę i ludzką biedę. Ubogim nie tylko udzielał bezpłatnych porad lekarskich, lecz także często dawał pieniądze na lekarstwa. Czynił to w ludzkim odruchu serca. I taki pozostał do końca Swego życia. Udzielał pomocy o każdej porze dnia, dojeżdżając różnymi środkami (długo rowerem); nie dorobił się samochodu. Był bardzo zaangażowany społecznie. Zorganizował w Ciechanowcu aptekę, liceum, spółdzielnię, teatr i muzeum. Szkołę wyposażył w sprzęt z własnych środków. Zarobione pieniądze przeznaczał na stypendia dla biednych uczniów. Był założycielem i działaczem Towarzystwa Miłośników Ciechanowca. Dzięki Doktorowi, Towarzystwo oddało największą przysługę miastu, wychowując ludzi do społecznego działania. W latach sześćdziesiątych przeniósł się do Bogut, gdzie pracował w Wiejskim Ośrodku Zdrowia. W Bogutach spędził Swoje życie.

Wielki patriota. Wielki miłośnik przyrody, walczył o czyste lasy i porządek w lesie. Przyjaciel dzieci, wspólnie z żoną znajdował pieniądze dla tych biednych, najmłodszych. Fundował książeczki sierotom. Chociaż utrzymywał się z ubogiej emerytury, honoraria i nagrody przekazywał na rzecz TPD i PKPS. Był to człowiek wysokiej kultury. Pozostanie wzorem dla innych. Powtarzał mi kilkakrotnie o dwóch najbardziej wstrząsających zdarzeniach w jego życiu: śmierci matki i o zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki. Ubolewał nad Polska i odszedł ze słowami: "Jaka ta Polska biedna". Doktor Paweł Olszewski na zawsze pozostanie w pamięci społeczeństwa Bogut.

Roman Świerżewski

Polecane strony


Informacje
Ciekawostki

Wspomnienie o Tych co odeszli...
Copyright by www.gokisboguty.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykonanie i prowadzenie strony: Patryk Świerżewski